"Grand Hotel Granit" Emilia Teofilia Nowak - recenzja

 Czekałam na „Grand Hotel Granit” Emilii Emilia Teofila Nowak, jak na wakacje. Pierwsza część, czyli „Hotel Aurora” dała mi chwilę oddechu i pozwoliła pospacerować po górach. W Granicie przenosimy się nad morze, a Antonina bez Grażyny rozkwita, jak kwiat tylko nie zawsze kieruje się w stronę słońca. Trafia na wiele toksycznych osób, podejmuje często decyzje pod wpływem emocji, a potem… Młodość.

Postać pięknej dziewczyny, która ładuje się w różne intrygi i tarapaty, bo ma silną potrzebę pomagania innym, a do tego wszyscy ją uwielbiają, uzmysławia czytelnikowi jak ważne jest wejście w dorosłe życie z poukładanymi relacjami rodzinnymi, umiejętnością stawiania granic, słuchaniem własnego ciała… tego jeszcze nikt nas nie uczy w młodym wieku. To wszystko odkrywamy, gdy dopadnie nas cierpienie czy strata. Wydarza się tragedia, po której często nie mamy nadziei na lepsze życie. Mimo to, nigdy nie jesteśmy sami, a obcy ludzie, którym na nas zależy stają się rodziną i wspierają jak mogą, by później odejść własną drogą.
Granit to bardzo szybka akcja, wielowątkowość, tajemnice rodzinne, luksusowe apartamenty i piękne widoki na morze. Powieść odrywa nas od naszej rzeczywistości, a problemy Antoniny pozwalają nam poszukać nowej perspektywy na własne życie.
Ta szalona fabuła jest pełna filozoficzno-psychologicznych zdań, które mogą się stać dla nas przewodnikiem po meandrach dorosłości albo raczej dojrzałości, jeśli tylko otworzymy się na poszukiwanie drogowskazów. Tęskniłam za „Kluską” z pierwszej części, ale nowy Antek, to także rozwój pisarski autorki, więc i zmiana w charakterystyce postaci, którą miałam ochotę przytulić mniej więcej po dwudziestej stronie i powiedzieć jej, że jest silna i mądra. Zamiast tego poszłam tulić moją nastoletnią córkę!
A w tym roku na wakacje jadę na chwilę nad nasze morze, może spotkam tam Antoninę, choć ona teraz już bawi się w trzeciej części, którą zapowiada Emilia. #pisarkapoleca
"Grand Hotel Granit" Emilia Teofilia Nowak
Wydawnictwo Szara GodzinaKomentarze

Popularne posty